Jak vybrat vhodný rybářský obal nebo batoh?

Rybářské obaly, pouzdra, tašky a batohy i kombinované výrobky  plní více účelů najednou a některé dokonce využijeme velmi dobře i při aktivitách a činnostech, které s rybařinou nic společného nemají. Základním účelem je pochopitelně ochrana rybářských propriet při transportu, přehledné roztřídění (a s tím spojené minimální ztráty času při hledání nějaké drobnosti, kterou jste kdovíkam založili), ochrana před vlhkostí při pobytu u vody, praktické a přehledné uskladnění i doma.
 
 

VELKÁ A SKLADNÁ

 
Optimálním řešením, ke kterému se mnozí z nás již dávno dopracovali (a jiné to teprve čeká), je velká taška s mnoha kapsami, dobře uzavíratelná a omyvatelná, do níž se potom v menších krabičkách, pouzdrech a penálech snadno umístí velké většina naší výbavy, kterou chceme vzít s sebou k vodě. Zpravidla je opatřena pevným madlem (madla po stranách umožní pohodlná transport ve dvou lidech), popruhem přes rameno s důkladným polstrováním proti odření, vhodným řešením jsou i odnímatelné nebo pevné zdvojené popruhy, jež umožní tašku naložit na záda jako kdysi školní brašnu. Tyto tašky bývají nejčastěji vyrobeny z odolného nepromokavého materiálu, z vnitřní strany mohou být ještě vyloženy pro snadnější vymývání a čištění hladnou vodotěsnou fólií, vnitřní obal může být také vyjímatelný. 
 
 

PENÁL NENÍ JEN PRO ŠKOLÁKY

 
Menší tašky, které školní penál svým vzhledem skutečně připomínají, nám výborně poslouží pro uložení splávků, hotových koncových montáží, velkých speciálních zátěží, swingerů, signalizátorů a podobně. Jsou tu spolehlivě uloženy a pohotově k použití. Penály často mají uvnitř několik překlápěcích nebo vyjímatelných listů, což nám umožní zorganizovat si obsah dokonale podle vlastních potřeb a představ. 
 
 

Kufry se na ryby nehodí?

 
Klasický lodní nebo cestovní kufr by asi nepůsobil stylově a není řešen tak, aby byl ideálním rybářským zavazadlem, menší dobře přenosné rybářské kufříky se spoustou přihrádek i oddílů jsou ale velmi oblíbené.
Tašky a přepravky na návnady a krmení jsme už zmiňovali, bývají zhusta vybaveny chladícími vložkami a pomohou udržet návnady i nástrahy v čerstvém stavu i za horkých letních dnů.
 
 

OBALY NA RYBÁŘSKÉ PRUTY

 
bychom mohli rozdělit podle různých vlastností a kritérií. V zásadě jde vždy o kryt na prut, ať už se jedná o transport nebo domácí uložení, na výběr jsou v různých typech provedení, podle délky prutů, s vytvarovaným pouzdrem na nasazený naviják, s přídavnými úložnými prostory, stačí se zamyslet, jaký typ potřebujete a nejlépe využijete. 
 

PRO DOMÁCÍ ULOŽENÍ

 
Ukládací plátěné obaly jsou vhodné pro skladování prutů, bývají z lehké látky a mají oddělené komory podle počtu dílů prutu, V horní části najdete zpravidla očko, prut při dlouhodobém uskladnění je vždy nejlépe nechávat zavěšený. Při opření i položení totiž může časem dojít k sice neparné, ale přece jen deformaci a při dlouhých náhozech by se i taková zdánlivá maličkost mohla projevit. 
Díky odděleným kapsám se díly o sebe neodřou. Vyrobit si je lze snadno i svépomocí, postačí kus látky a někdo, kde se posadí k šicímu stroji. Používají se i k ochraně prutů před jejich uložení do tubus, o nichž bude řeč o kousek dál.
 

TRANSPORT K VODĚ

 
Jedno- i vícekomorové obaly pro transport k vodě jsou asi nejoblíbenější a nejrozšířenější verzí především pro kapraře s dělenými pruty, v krátkém provedení se vyrábějí i k transportu teleskopických prutů. Využijí je samozřejmě i příznivci dalších rybolovných metod, jejich využití je opravdu univerzální, stačí si vybrat odpovídající velikost a zvolit koček komor podle množství transportovaných prutů. 
 
 

KAM S TOU FLINTOU?

 
Pokud chcete mít při transportu stoprocentní jistotu, že se vašim prutům nemůže nic přihodit, je řešením sáhnout po tubusech, prostě v pořádné rouře je prut opravdu v bezpečí! Tubusy a bazuky jsou buď pouze ve tvaru roury, nečastěji zhotovené z pevného PVC nebo z duralové trubky, potažené kordurou nebo podobným odolným textilním materiálem. Jsou opatřeny uchem a závěsným popruhem přes rameno, na jedné straně mají otevírací víčko, které je většinou opatřeno zipem, někdy je šroubovací. 
 
 

ABY SE DÍLY VOLNĚ NEPOHYBOVALY

 
K tomu nejlépe poslouží dělený látkový obal nebo pohotové spojovací pásky a ochranné špičky. Takto spojené by pruty neměly zůstávat například při dlouhodobém uložení, zejména citlivé špičky by se mohly trvale pokřivit. Vybrat ten správný obal není žádná věda a teď už určitě sami dobře víte, po kterém sáhnout.